Menü
A lánykérés és az esküvő legfontosabb gyűrűi
2024.10.30.

A házassággal és lánykéréssel kapcsolatosan különböző kifejezéseket hallhatunk, amikor a gyűrűről beszélünk. De mi a különbség a lánykérő, a jegygyűrű és az eljegyzési gyűrű között? Ezt a kérdéskört taglaljuk most egy kicsit bővebben ebben a cikkünkben.

Ha a tökéletes jegygyűrűt keresitek, feltétlenül látogassatok el a FEIL Ékszer-Manufaktúra oldalára, ahol csoda szép darabok közül válogathattok. Hiszen az esküvő egyik alapvetően fontos része a tökéletes gyűrű megtalálása.

Mikor veszünk eljegyzési gyűrűt?

A gyűrűk felsorolásánál kezdjük a legelsővel, azaz az eljegyzési gyűrűvel, amit más néven lánykérő gyűrűnek is szoktak nevezni. Ezt az ékszert a férfi akkor húzza a nő ujjára, amikor megtörténik a lánykérés.

Ezzel mutatja ki, hogy a döntése végleges, és ez szimbolizálja innentől kezdve a jegyesség meglétét. Jellemzően vékonyabb, kecsesebb, úgymond nőies gyűrűt szokott választani a vőlegény, ezzel kéri meg választottja kezét.

Mit takar a jegygyűrű fogalma?

A jegygyűrű nem minden esetben azonos az eljegyzési gyűrűvel. A jegygyűrű az a karikagyűrű, amit a házasságkötéskor felhúz a pár mindkét tagja az ujjaira, viszont házasságot megelőzően is viselik. Az esküvő előtt a bal kezük gyűrűsujján, a boldogító igen kimondását követően pedig átrakják a jobb kezük gyűrűsujjára.

Kísérő gyűrű

A kísérő gyűrű ma már nem igazán használatos, a régi hagyományokhoz köthető a viselete. Erre akkor van szükség, ha az eljegyzés karikagyűrűvel történik meg és a kísérő gyűrű célja, hogy a vőlegény kimutassa, mennyire komolyak a szándékai. Ma viszont döntő többségben már a jegygyűrűvel történik meg a lánykérés, ilyenkor viszont nincs szükség a kísérő gyűrűre.

A karikagyűrű jelentősége

A házassághoz a karikagyűrűket jellemzően a pár az eljegyzést követően közösen választja ki. Ezt húzzák majd fel az ujjukra az oltár előtt és ezzel pecsételik meg a boldog közös életüket. Ha viszont ez a gyűrű jegygyűrűként is funkcionál, mint ahogy azt a korábbiakban bemutattuk, akkor a vőlegény sokszor titokban választ gyűrűt, hogy meglephesse szíve választottját a tökéletes darabbal.

Hogyan viseljük a gyűrűket?

A hagyományokhoz hűen az eljegyzési gyűrűt mindig a bal kezünk gyűrűsujján viseljük, aminek több oka is van. Manapság az esküvő után is sokan hordják a jegygyűrűt, ebben az esetben a bal kézen marad, a házasságkötés során felhúzott karikagyűrű pedig a jobb kézre kerül, így a két gyűrű egymást nem zavarja. 

A tradíciók szerint az is megengedett, hogy a jegygyűrűt az esküvő időpontjáig a bal kéz gyűrűsujján viseljük, a középső ujjra kerül a kísérőgyűrű, a szertartás során pedig a jegygyűrű átkerül a jobb kézre, a kísérő gyűrű pedig a bal kéz gyűrűsujjára. 

Ezek a régi szokások leginkább csak iránymutatóak, minden pár el tudja dönteni, hogy mi az, amit követni szeretne és mi az, amitől szívük szerint inkább eltérnek. A lényeg, hogy a házasság legfontosabb esszenciája a szívből jövő elköteleződés és szeretet, amit a másik fél irányába érzünk. A gyűrűk csupán csak jelképei ennek, de a boldogság kulcsa mindig bennünk van.

FehérVár Magazin
Fehérvár Magazin
Rádió online
Vörösmartyradio

A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
Innen letöltheted.

Eseménynaptár