
A térdprotézis műtét utáni rehabilitációjának jelentősége
2025.02.28.
Az ortopédiai szakemberek hatékony megoldást kínálnak a hirtelen megjelenő, vagy régóta fennálló ízületi panaszokra is. Nagyon fontos viszont, hogy a térd- csípő-, váll-, derék-, vagy egyéb fájdalom jelentkezése esetén minél hamarabb fel kell keresni az orvost, aki a diagnózis felállítása után azonnal meg tudja kezdeni a szükséges kezelést, így akár a komolyabb probléma kialakulását is meg lehet előzni.
Ha viszont a degeneratív elváltozások már visszafordíthatatlanok, akkor a kopott ízületek helyére térd- vagy csípőprotézist tudnak beültetni.
A térdprotézis műtét hatása
A térdprotézis műtétet akár NEAK által finanszírozva, magánegészségügyi szolgáltatónál is igénybe lehet venni. Az ortopédia területén a műtétek esetében NEAK finanszírozás választásakor a műtéti időpontra várni kell, a magánfinanszírozás keretében azonban akár néhány napon belül is elvégzik a műtétet.
Ez ma már egy gyakori ortopédiai beavatkozás, hiszen általa visszanyerhető a szabad mozgás és megszűnik a fájdalom. Egy speciális implantátum beültetése segít abban, hogy a károsodott ízület helyett a modern, fémből és műanyagból készült szerkezet végezze a munkát.
A műtét utáni teendők
Tudni kell azt, hogy a műtét elvégzésével nem ér véget a tennivalók sora, sőt, a tartós és megfelelő eredmény érdekében speciális gyógytorna szükséges. Itt következik a páciens aktív közreműködése, hiszen a gyógytornász által összeállított mozgássorozatot a megadott utasításoknak megfelelően otthon is folyamatosan el kell végezni.
A műtét után a cél a térd mozgásterjedelmének és stabilitásának visszaszerzése. Az első napokban a kórházban napi több alkalommal keresi fel a beteget a gyógytornász, hogy tehermentesített tornagyakorlatokat végeztessen, emellett a térd gépi kontrollált passzív mozgatása is történik.
Az ízület fokozatos terhelése
Az első hetekben fokozatosan kell növelni a térd terhelését az orvos utasításai szerint. Az első napokban csak járókerettel szabad mozogni, hogy a térdre nehezedő terhelést minimalizálni lehessen. A gyógytornát rendszeresen el kell végezni, a terhelést pedig lassan, fokozatosan szabad növelni.
A következő hetekben egyre bátrabban lehet mozogni, de nagy terhelést jelentő mozgást, például futást, guggolást, ugrást nem szabad végezni. Kezdetben mankóval lehet rövid sétákat tenni, majd később a mankó elhagyható.
Lehet-e sportolni térdprotézissel?
A gyógyulás után bizonyos sporttevékenységekhez vissza lehet térni, jó választás az úszás, a Nordic walking, a kerékpározás vagy a könnyű túrázás. Nagy intenzitású és komoly erőkifejtést igénylő sportok, például a futás, a síelés vagy a csapatsportok azonban magas kockázatot jelenthetnek.
A térdprotézishez hasonlóan a csípőprotézis célja is az, hogy a kopott ízületek helyére protézist ültessenek be, és a fájdalom, mozgáskorlátozottság megszűnjön. Mindkét esetben nagyon fontos az orvosi utasítások maradéktalan betartása és a fokozatosság elvének követése, ezáltal bízhatunk az eljárás sikerességében.