
Egyre több a szaporító: így kerüld el őket, ha kiskutyát szeretnél
2025.03.05.
Sajnos egyre többször futhatunk bele olyan hirdetésekbe, ahol kiváló áron, mondhatni olcsón kínálnak fajtatiszta kiskutyákat. Ezek a hirdetések csábítóak lehetnek, de érdemes gyanakvónak lenni, ugyanis rengeteg esetben szaporítók állnak ezek hátterében.
Az a jó hír, hogy létezik rá mód, hogy felismerhessük, melyik eladóban bízhatunk, csupán oda kell figyelnünk néhány részletre. Cikkünkben a Csui kutyafelszerelés webshop szakemberei megosztják velünk, mik lehetnek a gyanús tényezők, és hogyan lehetünk biztosak abban, hogy jó helyről szerezzük be az új családtagot.
Kezdjük az elején: mi a baj a szaporítókkal?
A szaporítók és a hivatásos tenyésztők közötti legnagyobb különbség, hogy előbbieket nem érdekli az állatok jólléte, csak a belőlük származó haszon. Ebből kifolyólag a tőlük vásárolt kutyusok egészségi állapota gyakran nem kielégítő, és sokszor a megfelelő szocializációra sem fordítanak kellő figyelmet.
Ha szaporítótól vásárolunk, akkor fel kell készülnünk arra, hogy a gyönyörű kiskutya rejtett betegségeket hordozhat, illetve a természete sem biztos, hogy olyan lesz, mint amire a fajtája alapján számítunk.
Így ismerheted fel, ha szaporítóval van dolgod
Az első árulkodó jel a kiskutya ára lehet. Mivel ezek az emberek nem fordítanak kellő energiát a szülők és az új jövevények egészségügyi ellátására, táplálására és a megfelelő tartási körülmények megteremtésére, értelemszerűen kevesebb kiadással rendelkeznek, mint a profi tenyésztők. Ebből fakadóan jóval alacsonyabb áron is megéri eladni nekik egy-egy kiskutyát, viszont ez csak rövid távon lehet előnyös számunkra.
Érdemes minden esetben meglátogatni személyesen az eladót. Ha ekkor azt tapasztalod, hogy az állatok koszos vagy zsúfolt helyen élnek, esetleg a szülők láthatóan rossz állapotban vannak, az komoly intő jel. Az is árulkodó lehet, hogyha a kicsik félnek az embertől.
Mindig nézd meg a hirdető Facebook oldalát és/vagy weblapját: ha csak kiskutyákról találsz fotókat és hiányoznak a felnőtt kutyákkal készült versenyzős, kiállításos fotók, akkor az szintén problémára utalhat.
Ha nem ragaszkodsz a kölykökhöz, akkor a fajtamentés is jó opció lehet
Ha fajtatiszta kiskutyát szeretnél, akkor a legjobb módot a hivatásos tenyésztők jelentik, viszont, ha nem ragaszkodsz ahhoz, hogy kölyköt vegyél magadhoz, akkor egy fajtamentő szervezetnél is megtalálhatod az új kedvenced. Bár az ilyen társaságoknál általában felnőtt egyedeket fogsz találni, nem kizárt, hogy időnként fiatalabb példányok is elérhetővé válnak. Abban viszont biztos lehetsz, hogy kortól függetlenül egy hálás, szeretetteljes kutyust vihetsz majd innen haza.
Akármelyik verziót is válaszd, mindig ügyelj rá, hogy a szaporítókat elkerüld! A tevékenységük káros, és még az állatok jóllétét is veszélyeztetik. Azzal tehetünk a legtöbbet a jelenség visszaszorításáért, ha nem élünk az általuk kínált lehetőséggel.