Hogyan lehet víztakarékosan fenntartani egy kertet?
2024.10.22.
Legyen szó akár egy konyhakertről, akár egy díszkertről, a benne található növények többsége általában igényli a vízutánpótlást. Mivel mostanság igen gyakoriak az aszályos időszakok, így nem bízhatunk pusztán abban, hogy a reggeli harmat és az eső elegendőnek fog bizonyulni.
A rendszeres locsolás jelentősen megemelheti a vízszámla összegét, így érdemes takarékoskodni. Ezt észszerű keretek között meg lehet tenni különböző technikák alkalmazásával. A Kert és Otthonbolt különféle locsolóeszközöket kínál, amelyek hatékony segítségünkre lehetnek.
Fogjuk fel az esővizet!
Különösen akkor, ha kevés eső esik, vétek volna hagyni kárba veszni. Az esővíz gyűjtésével még azokon a területeken is érdemes megpróbálkozni, ahol ritka az égi áldás, hiszen lágy és szennyező anyagoktól mentes.
Már egy szimpla esővízgyűjtő tartály vagy egy egyszerű vödör segítségével is felfoghatunk némi esővizet. Még jobb, ha a ház ereszcsatornájából lezúduló vizet is össze tudjuk gyűjteni. Ehhez már vannak komplett rendszerek hordóval, amelyeket nagyon könnyű telepíteni és karbantartani. Léteznek cinkből készült ereszcsatornába építhető esővízgyűjtők is. A lenyitható esőlopóval nagyon könnyen lehet hasznosítani a csapadékot.
Egyre elterjedtebb hazánkban is a rézbevonatú vízelvezető lánc használata, amely segítségével ki lehet váltani a nem túl esztétikus látványt nyújtó lefolyócsöveket. A legkülönfélébb stílusú épületek esetén is remekül mutat, a csordogáló víz segítségével pedig bármilyen víz tárolására alkalmas eszközt megtölthetünk, legyen az akár egy hordó vagy egy dézsa.
Őrizzük meg a talaj nedvességét!
Manapság, amikor igen gyakoriak a meglehetősen forró, száraz napok, kulcsfontosságú a talaj nedvességének megőrzése. Erre számos különböző megoldás létezik, az egyik leghatékonyabb ezek közül a talaj takarása. Ezzel a taktikával két legyet üthetünk egy csapásra: szabályozhatjuk a talaj hőmérsékletét, valamint megakadályozhatjuk azt is, hogy villámgyorsan elpárologjon a víz.
Remek talajtakaró a fűnyesedék, a komposzt, a szalma, de e célból szerves anyagokat is használhatunk. Ezek szerepe nemcsak az, hogy megtartsák a talaj nedvességét, hanem egyúttal lebomlásukkal tápanyagot is juttatnak a talajba. Ez hozzájárul ahhoz, hogy növényeink az elvárt ütemben fejlődjenek. A kókuszrostból vagy jutából készült növényvédő korongok használata szintén jó ötlet, amelyek azt is elősegítik, hogy kevesebbet kelljen gyomlálni.
Egy kevéssé ismert trükk, amit bárki kipróbálhat
A szokványos locsolással az a baj, hogy amikor nagy a meleg, akkor a növényekre és a talajra kijuttatott víz jelentős része egész egyszerűen elpárolog, mielőtt hasznosulni tudna. A rekkenő hőségben sokkal több vizet kell kijuttatni, mint amennyit feltétlenül muszáj volna.
Olla használatával kevésbé pazarló módon is gondoskodhatunk a növényeink vízutánpótlásáról. Ez egy olyan terrakotta cserépedény, amit az öntözni kívánt növény közelébe, a talajba kell helyezni. A beletöltött víz egészen parányi pórusokon szivárog a talajba, így szép fokozatosan biztosítható a növények számára a szükséges víz.
Rádió online
A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
Innen letöltheted.
Eseménynaptár