Menü
Mi mindent kell tudnunk a hőlégballonos repülés előtt?
2025.01.29.

Aki belevág a hőlégballonos repülés izgalmas kalandjába, pontosan tudja, miért teszi: mert ez egy semmi máshoz nem hasonlítható, fantasztikus élmény. A szél szabja meg utunkat, így szinte eggyé válhatunk a természettel – és ebből a csodálatos érzésből részesülhetnek a szeretteink is.

Egy időjárásfüggő, régi repülési mód

Bár a Wright-fivérek neve sokak számára ismerősen cseng, mégsem ők voltak az elsők, akiknek sikerült a repülés. Őket 120 évvel megelőzve építették az első hőlégballont a Montgolfier-testvérek. Mára pedig a széles közönség előtt is megnyílt a lehetőség, hogy kipróbálja ezt a repülési formát: a Goballoon által szervezett sétarepülések során szinte bárki megtapasztalhatja a hőlégballonos utazás élményét.

Azt azonban mindenképpen érdemes tudni, hogy ez a tevékenység erősen időjárásfüggő, mivel leginkább a szél kénye-kedve szerint száll a ballon. A biztonságos hőlégballonos repülésnek van néhány alapvető feltétele:

  • Szélcsend, azaz 10-12 km/h talajszél alatt
  • Csapadékmentesség
  • Stabil időjárás
  • Jó látási viszonyok

Ha túlságosan nagy szélben akarnánk felszállni, hamar megtapasztalhatnánk, hogy az lehetetlen. A szél visszanyomná a kupolát a földre, még mielőtt elemelkedne a földtől.

Mikor lehet repülni?

Ha az alapvető feltételek adottak a repüléshez, akkor további tényezőknek is megfelelőnek kell lenniük, mint például a napszaknak. Nem mindegy ugyanis, hogy mikor szeretnénk felszállni, mert nem mindegyik időpont biztosít alkalmas körülményeket.

Hőlégballonnal repülni csak a napfelkelte utáni és a naplemente előtti néhány órában lehetséges. Ennek oka a termikek közt keresendő, amelyek meleglevegő-feláramlások, amelyeket egyes madárfajok vagy némely repülési forma – mint például a siklóernyőzés – esetén magasságszerzésre használnak. 

A hőlégballonnál azonban kerülendő a velük való találkozás, mivel ez egy korlátozottan irányítható jármű. A ballont a magasság állításával irányíthatja a pilóta, kihasználva azt a tényt, hogy a különböző magasságokban más-más irányú szelek fújnak.

Milyen az idő odafent?

Bár a magasság emelkedésével a hőmérséklet egyre alacsonyabbá válik, a hőlégballonos repülés során ettől nem kell tartanunk. Nem fogunk fázni, ugyanis a ballon nem száll olyan magasra, hogy érezzük ezt a hőmérséklet-csökkenést.

Legfeljebb ezer méterig emelkedhet egy ballon, azonban a sétarepülések során az átlagos repülési magasság 100 és 500 méter között van.

Mielőtt felszállunk, a kupola levegőjét az égővel melegítik fel. Ennek a hőjét eleinte érezhetjük a fejünkön, ami ellen védekezhetünk egy baseballsapkával. A ballon előkészítése a felszálláshoz nagy feladat, több ember jól összehangolt csapatmunkájára van szükség hozzá, hogy sikeres legyen. 

Mindebből láthatjuk, hogy a hőlégballonos repülés egy nagyon sajátos repülési forma, megvannak a csak rá jellemző tulajdonságai. Ettől válik annyira izgalmassá és különlegessé.

FehérVár Magazin
Fehérvár Magazin
Rádió online
Vörösmartyradio

A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
Innen letöltheted.

Eseménynaptár