Menü
Milyen változások, könnyítések lesznek a területalapú támogatásban?
2024.10.22.

Azt egyértelműen kijelenthetjük, hogy a területalapú támogatások rendszere évről évre változik. Ezért a gazdáknak egyáltalán nem könnyű nyomon követni, hogy mi az, ami hirtelen más lett, mint korábban.

Ez nagy odafigyelést igényel, nem szabad megszokásból csinálni, mert ha figyelmen kívül hagyjuk az aktuális előírásokat, könnyen lemaradhatunk a szubvencióról. Gyakorlatilag naprakész információkra van szükség, amelyeknek részét képezik a módosítások is.

Ha szeretnénk, hogy ezt a terhet levegyék a vállunkról, akkor bízzuk a Morva Növénydokira a gazdaság adminisztráció feladatait! Ennek a szolgáltatásnak része a feltételesség és az AÖP- szaktanácsadás éppúgy, mint a tápanyag-gazdálkodási terv készítése, a nitrát jelentése vagy az e-permetezési napló vezetése.

Mai cikkünkben a területalapú támogatás aktuális változásait szemlézzük, hogy egyszerűbb legyen a gazdák dolga akkor is, ha nem szervezik ki a hozzá kapcsolódó teendőket. 

Mennyiben lesz majd más a vetésváltás?

A HMKÁ 7. feltételességi előírás a vetésváltás szabályrendszerét tartalmazza. Ennek értelmében a gazdálkodási terület minimum 1/3-án más-más növényt kell vetni évente. Mindezt úgy, hogy három év alatt egyszer legalább legyen vetésváltás. A jövőben azonban akár terménydiverzifikációval is teljesíthető lesz ez a követelmény.

Mi a terménydiverzifikáció?

Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy a korábbi zöldítési alapelvek kerülnek előtérbe az alábbiak szerint.

  • A 10 hektár felett, de 30 hektár alatt tevékenykedő gazdálkodók minimum kétféle növénykultúrát kell, hogy vessenek. Ezt oly módon, hogy a teljes szántóterület legfeljebb 75%-át foglalhatja el a nagyobb területen vetett növény.
  • 30 hektár felett már minimum háromféle növénykultúra az előírás. Itt is a legnagyobb területen termesztett növény a teljes szántóterület 75%-án lehet jelen, míg a másodikkal együtt nem lehet több, mint a 95%-a.

Ennek köszönhetően már nem is kell vetésváltással kalkulálni, ami külön kedvezmény annak, aki például salátát vagy endíviát termeszt.

Kell-e még parlagoltatni?

Szintén nagy könnyítés, hogy a jövőben a parlagoltatás már nem kötelező. A védett tájképi elemek megőrzése lesz a feladat helyette. Továbbá a költési és fiókanevelési időszakban tiltott lesz a fa- és bokorcsonkítás. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy nem kell fenntartani 4%-os műveletlen területet, így teljesebb lehet a gazdálkodás.

A változások nemcsak könnyebbé, de észszerűbbé is teszik a területalapú támogatások rendszerét. Bízunk benne, hogy sikerült némi segítséget nyújtani az eligazodáshoz. Ha maradt kérdésünk, vagy szakértőt bíznánk meg a kapcsolódó folyamatok menedzselésével, akkor a Morva Növénydokit mindenképp keressük fel!

FehérVár Magazin
Fehérvár Magazin
Rádió online
Vörösmartyradio

A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
Innen letöltheted.

Eseménynaptár