Menü
Szürkehályog - a látásunk alattomosan kifejlődő ellensége
2024.07.15.

A szürkehályog, vagy cataracta, az egyik leggyakoribb szembetegség, amely bár elsősorban az idősebb korosztályt érinti, fiatalabb korban is előfordulhat. A szürkehályog alattomosan fejlődik ki, gyakran évek alatt, és kezdetben szinte észrevétlen marad. Pont ezért kiemelten fontos, hogy tisztában legyünk a tüneteivel, hisz így nagyobb eséllyel ismerjük fel, mivel is állunk szemben.

Minél jobban ismerjük a problémát, annál hatékonyabban léphetünk fel ellene, különösen ha szürkehályogról van szó. Mivel bizonyos tüneteit nagyon könnyű félreértelmezni, a diagnózis felállításához mindenképp szükség van egy szakorvosi vizsgálatra, de persze első lépésben egyáltalán fel kell ismerni a bajt és bejelentkezni az orvoshoz.

Sokan a hosszú várólistákról értesülve nem tudják, hova is fordulhatnak a szürkehályogos problémájukkal, pedig a válasz egészen kézenfekvő. Hova mennénk, ha nem egy olyan klinikára, amely már több mint három évtizede adja vissza az emberek éles látását, ahol a legmodernebb gépekkel dolgoznak, ahol tapasztalt és empatikus orvosok foglalkoznak a betegekkel? Röviden: hova, ha nem a Focus Medical lézeres látásjavító klinikára?

Na de először is fel kell ismernünk a tüneteket, hogy tudjuk, mikor szükséges orvoshoz fordulni, úgyhogy érkeznek is a leggyakoribb tünetek!

A szürkehályog leggyakoribb tünetei

Homályos látás

Az egyik leggyakoribb és legkorábban észlelhető tünet a homályos, elmosódott látás. Aki ezt tapasztalja, az úgy érzi, mintha párás üvegen keresztül látna csak mindent. A tárgyak körvonalainak elhalványulását azonban gyakran keverik össze az emberek a szem természetes öregedésével, pedig a szürkehályog nem egyenlő az öregszeműséggel.

Fényérzékenység

A szürkehályogos szem gyakran érzékenyebb a fényre. Az erős fény bármely évszakban problémát okozhat a szürkehályoggal küzdőknek, ugyanis az erős fényt zavarónak érzik, a fényforrások körül fényudvarokat látnak, szürkületkor és éjszaka pedig még rosszabb a látásuk.

A színek fakulása

A szürkehályoggal élők számára sajnos a látott színek intenzitása csökken, tompábbak, sárgásabbak lesznek. Ez különösen zavaró lehet a mindennapi életben, amikor a színérzékelésre támaszkodunk (például a mosás előtti ruhaválogatáskor, az érettnek vélt gyümölcs kiválasztásakor, de még például filmnézés közben is).

Kettőslátás

Egyes esetekben kettőslátást is okozhat a szürkehályog, amelynek gyakori kísérője a szédülés is. Ez a tünet a szürkehályog előrehaladottabb stádiumára jellemző.

Gyakori szemüvegcsere

Aki azt tapasztalja, hogy egyre gyakrabban van szüksége új szemüvegre vagy kontaktlencsére, az is bátran gyanakodhat szürkehályogra, ugyanis a szembetegség miatt felgyorsulhat a látásromlás ütemet, így hiába vesszük az újabb és újabb szemüvegeket vagy kontaktlencséket, egyik sem lesz hatásos hosszabb távon.

Kezelhető a szürkehályog?

Szerencsére napjainkban könnyen, gyorsan és fájdalommentesen kezelhető a szürkehályog. Azt azonban mindenkinek tudnia kell, hogy ez a szembetegség nem gyógyítható gyógyszerrel, szemtornával, szemcseppekkel és hasonlókkal. A szürkehályog problémájának egyetlen valódi és tartós megoldását ugyanis a szürkehályog műtét jelenti. Az eljárás során az elhomályosodott szemlencsét eltávolítják, és egy tiszta, mesterséges lencsével helyettesítik. A modern technológiák és a mikrosebészeti technikák révén a műtét gyors, biztonságos és rendkívül hatékony.

A szürkehályog műtéttől nem érdemes félni, azonban aki el szeretné kerülni a végtelennek tűnő, kórházi várólistákat, az jelentkezzen be inkább a Focus Medicalhoz, ahol egy alkalmassági vizsgálat után (ha megfelelőek az eredmények) mindössze 15 perc alatt megszabadíthatják a szürkehályogtól!

FehérVár Magazin
Fehérvár Magazin
Rádió online
Vörösmartyradio

A lejátszó Adobe Flash Player 10-et igényel.
Innen letöltheted.

Eseménynaptár